Laddar

Produkten du söker finns tyvärr ej

Det innebär att den troligtvis har slutat produceras eller att vi inte kan köpa den från vår leverantör.
Om det finns en liknande produkt visar vi den här.
Hoppas den ska passa!


Osäker? Vi hjälper dig gärna med fler tips och råd.
Du är varmt välkommen att höra av dig till oss!
036 - 34 45 62webshop@hudoteket.se

Medelbetyg 2 av 5 Antal betyg 1

Nannic Anti-Age Normal To Mixed Skin

Beskrivning


För vem?
Passar alla hudtyper som vill arbeta anti-age. Idealisk för mogen hud.

Egenskaper:
En anti-age-verkande 24-timmars serum i creme som förnyar huden och skyddar dess tillväxtfaktorer. Hudcellerna ser 10 år yngre ut efter endast 42 dagar! Hudens elasticitet och struktur förbättras och rynkor reduceras mycket effektivt. Hudkrämen är baserad på nanoteknologi och som ger ett bättre resultat för att tona ner rynkor jämfört med C‐vitaminprodukter. Resultatet är bättre på mogen hy jämfört med en yngre hy. Anti‐Age Factor är dermatologiskt testad och har genomgått flertalet laboratoriska tester. Produkten består endast av olika naturliga komponenter vilket gör att den kan användas av alla hudtyper.
Anti‐Age Factor består av en aktiv effekt på hudens metabolism och skyddar den naturliga blandningen av kollagen, elastin och glukosaminglukaner. Glukosaminglukanet, som ursprungligen kommer från havet, har en extraordinär skyddande effekt på det känsliga tillståndet av det extracellulära matrixet som kollagenet och elastinet nästlar sig in i. Ett friskt kollagen gör så att bindväven och blodkärlssystemet hålls starka och fasta. Hudkrämen innehåller även algextrakt (från Asparagopsis Armatea och Ascophylium) som har en bromsande effekt på enzymnedbrytningen av både kapillärer och extracellulärt matrix. Extrakt från Hibiscus Abelmochus bidrar även till en skyddande effekt på ”fibroblastväxtfaktor 2” (FGF‐2) tack vare den höga halten av aminosyror. FGF‐2 faktorn garanterar att huden återbildas och stimulerar sammanställningen av kollagen och glukosaminglukaner. Hibiscus‐extraktet hindrar nedbrytningen av proteoglukan (PG‐kejdor med glukossaminglukan) där FGF‐2 kan påträffas. Proteoglukan bryts ner när vi åldras och som en följd där av minskar också FGF‐2, vilket är nödvändigt för celldelning och syntesen av kollagen samt glukosaminglukan. Huden återfår sin fasthet, rynkor tonas ned och huden ser frisk och spänstig ut.

Användning: Rengör ansiktet med Nannic Cleansing care och applicera sedan Nannic Anti-Age factor över hala ansiktet.

Storlek: 30 ml

Om märket (GPSR)
Nannic samarbetar med flera olika forskningscentraler belägna över hela världen. Detta ger möjlighet att arbeta med ett stort antal professionella specialister inom flera områden. I anslutning till produktionen har Nannic ett eget forskningslaboratorium med en forskargrupp som besitter mycket djupa kunskaper inom kosmetika och miljö. Samtliga produkter genomgår alltid noggranna dermatologiska undersökningar vilket gör att alla produkter även kan användas av personer med känslig hud. Nannic är en marknadsledande trendsättare som varje år tillför nya innovativa produkter till marknaden.
Kundomdömen
Medelbetyg 2 av 5 Antal betyg 1
För att lämna ett omdöme bör du tidigare köpt denna produkt samt logga in på din kundprofil.
Omdöme 2 av 5
AgnetaGustafsson
|
2015-06-17
bra

Fler produkter från Nannic

Andra har även köpt

Logga in

Webbshop


Du blir automatiskt medlem vid ditt första köp.

Salong

Eller läs mer på vår bokningssida. Du kan även logga in ovan för att omboka eller avboka en bokad tid.

Vill du ha erbjudanden, nyheter och beauty-inspo?

Du kan både prenumerera på vårt nyhetsmejl för webben och våra lokala nyhetsmejl för Jönköping eller Malmö.

Välj vilken lista du vill prenumerera på:

Läs vår integritetspolicy här.

Vårt lägsta pris 1-30 dagar innan prissänkning:

OBS. Priset är det lägsta pris som tillämpats för produkten 1-30 dagar innan den aktuella prissänkningen genomfördes. Undantaget är om gradvisa sänkningar gjorts, då visas det lägsta priset 1-30 dagar innan den första prissänkningen.
Boka tid

Välj plats

Eller läs mer på vår bokningssida. Du kan även logga in ovan för att omboka eller avboka en bokad tid.