För vem: För alla som önskar ett medelhögt skydd mot skadliga UVA/UVB-strålar för ansiktet. Passar alla hudtyper.
Egenskaper: En lättviktig, vårdande och behaglig solcreme för ansiktet som ger ett medelhögt skydd mot skadliga UVA/UVB-strålar. Denna oljefria solcreme med SPF 15 skyddar din hud mot yttre påfrestningar och uppkomsten av rynkor och åldersfläckar. Dessutom återfuktar och vårdar den huden samt ger dig en jämn och långvarig solbrun färg. Du får snabbt en vacker solbränna samtidigt som hudens skönhet och hälsa bevaras. Den innehåller hudvårdande ingredienser som bibehåller hudens kvaliteter och som inte täpper till porerna. Solcremen innehåller ett högpresterande multifilterkomplex som består av de absolut bästa och internationellt erkända UVA/UVB-filteringredienserna. Komplexet skyddar hudens lager samt alla delar av cellen. Phyto-Sunactyl 2 (en kombination av extrakt från senna, ärta, platan, olivträd och baobab) skyddar det yttersta hudlagret, epidermis, mot de skadliga effekterna av solen och motverkar hudens åldrande.
Användning: Applicera före solexponering över hela ansiktet med masserande rörelser. Återapplicera regelbundet under dagen för att bibehålla skyddet, särskilt efter bad och vid svettning. Använd solskydd efter din hudtyp. Det är viktigt att tänka på att man ej bör vistas för länge i solen, även med solskydd, då överexponering för solljus är skadligt.
Storlek: 75 ml
Produkten du söker finns tyvärr ej
Det innebär att den troligtvis har slutat produceras eller att vi inte kan köpa den från vår leverantör.
Om det finns en liknande produkt visar vi den här.
Hoppas den ska passa!
Osäker? Vi hjälper dig gärna med fler tips och råd.
Du är varmt välkommen att höra av dig till oss!
036 - 34 45 62webshop@hudoteket.se
Clarins Sun Wrinkle Control Cream For Face SPF 15
Beskrivning
Egenskaper
| Avdelning: | Ansikte |
| Kategori: | Solskydd |
| Hudtyp: | Fet hud |
| Konsistens: | Creme |
| UV-filter: | Kombinerat UV-filter |
Om märket (GPSR)
Produkterna är unika i sig då de innehåller enbart vegetabiliska ingredienser och alltid de bästa och mest aktiva växtextrakten. De första ansikts- och kroppsoljorna är gjorda på 100% rena växtextrakt och började säljas redan 1966. Clarins visar hänsyn till miljön genom medvetna val av förpackningar och att stödja miljöorganisationer. Även genom att driva egna välgörenhetsprojekt och olika hjälporganisationer.
Kontakt:
Clarins
9 Rue du Commandant Pilot, 92 200 Neuilly sur Seine, France
kundtjanst-se@online.clarins.com
Kundomdömen
Medelbetyg 0 av 5 Antal betyg 0
Den här produkten har inga recensioner.