Laddar

Produkten du söker finns tyvärr ej

Det innebär att den troligtvis har slutat produceras eller att vi inte kan köpa den från vår leverantör.
Om det finns en liknande produkt visar vi den här.
Hoppas den ska passa!


Osäker? Vi hjälper dig gärna med fler tips och råd.
Du är varmt välkommen att höra av dig till oss!
036 - 34 45 62webshop@hudoteket.se

Medelbetyg 5 av 5 Antal betyg 2

Peter Thomas Roth CC Eye Correcting Concealer SPF30 Light

Beskrivning
OBS! Bättre pris då de har kort datum, 2016-02.En fantastisk multiprodukt för ögonen som innehåller solskydd, jobbar anti-age, är en korrigerande concealer och en lystergivare, allt i en och samma produkt. För vem? Passar alla hudtyper.

Egenskaper:  En fantastisk multiprodukt för ögonen som innehåller solskydd, jobbar anti-age, är en korrigerande concealer och en lystergivare, allt i en och samma produkt. Produkten är tvådelad och i ena delen återfinns Treatment & Concealer och i den andre Highlighter & Brightener. CC står för "Color Correction" och cremen minskar imperfektioner, täcker fina linjer och mörka ringar samtidigt som den med SPF 30 skyddar mot solens skadliga strålar. Den ger en mediumtäckning. Cremen innehåller en stor mängd C-vitamin och arbutin, som ger huden en jämn hudton, minskar fina linjer och rynkor. Utöver det ger produkten massor av lyster! C-vitaminet i denna creme tas från Camu Camu-bäret som är en potent superfrukt från Amazonas. Camu Camu-bäret innehåller 30 gånger mer c-vitamin än en apelsin.

Aktiva ingredienser:
- Camu Camu-extrakt: Har mycket hög absorbtionskapacitet tack vare sin låga molekylvikt. Ökar kollagenproduktionen, ger lyster och gör huden jämnare.

- Arbutin: Ett bär som reglerar melanocyten, dvs huden får en jämnare hudton.

- Glycerin: Ger fukt och motverkar uttorkning.

- Vitamin E: Antioxidant som skyddar mot fria radikaler.

Användning: Treatment & Concealer delen klappas försiktigt in runt ögonen eller annat valt parti. Lägg gärna lager på lager för ökad täckning. Highlighter & Brightener appliceras i ögonvrån, under brynet eller på kindbenet. Färgerna på concealern är samma som i CC-cremerna för ansiktet, vilket gör det lättare att välja färg.


Storlek:
5,9x2 ml.
Om märket (GPSR)
Peter Thomas Roth erbjuder produkter för kvinnor och män i alla åldrar, och för alla hudtyper. Märket grundandes 1993, efter att Peter Thomas Roth själv hade letat i många år efter effektiva hudvårdsprodukter till sin egen problemhy. Han blev dock oftast besviken och detta ledde till att han tog fram sin egen serie.


Kontakt:

Peter Thomas Roth

Peter Thomas Roth Labs LLC

400 Park Avenue, 14th Floor, New York, NY 10022, USA

https://www.peterthomasroth.com/pages/contact

Importer Name: Biorius

Importer Address: 14 Avenue Léonard de Vinci, 1300 Wavre, Belgium

info@biorius.com

Kundomdömen
Medelbetyg 5 av 5 Antal betyg 2
För att lämna ett omdöme bör du tidigare köpt denna produkt samt logga in på din kundprofil.
Omdöme 5 av 5
Jojo
|
2015-12-11
Förmodligen den bästa concealer jag någonsin ägt. Den har en concealer- och en highlighterfunktion. Just dessa två tillsammans skapar ett så fint resultat. Ger bra täckning och samtidigt superfin lyster, grym helt enkelt!
Omdöme 5 av 5
|
2014-09-17
En grymt bra concealer med flera hudvårdande egenskaper som jag är riktigt nöjd över! Smidig förpackning. Perfekt lättarbetad konsistens. Täcker effektivt mörka ringar under ögonen, smälter in fint och ger ett naturligt lystergivande resultat. En storfavorit i necessären som jag aldrig vill behöva vara utan

Köps ofta tillsammans med

Fler produkter från Peter Thomas Roth

Andra har även köpt

Logga in

Webbshop


Du blir automatiskt medlem vid ditt första köp.

Salong

Eller läs mer på vår bokningssida. Du kan även logga in ovan för att omboka eller avboka en bokad tid.

Vill du ha erbjudanden, nyheter och beauty-inspo?

Du kan både prenumerera på vårt nyhetsmejl för webben och våra lokala nyhetsmejl för Jönköping eller Malmö.

Välj vilken lista du vill prenumerera på:

Läs vår integritetspolicy här.

Vårt lägsta pris 1-30 dagar innan prissänkning:

OBS. Priset är det lägsta pris som tillämpats för produkten 1-30 dagar innan den aktuella prissänkningen genomfördes. Undantaget är om gradvisa sänkningar gjorts, då visas det lägsta priset 1-30 dagar innan den första prissänkningen.
Boka tid

Välj plats

Eller läs mer på vår bokningssida. Du kan även logga in ovan för att omboka eller avboka en bokad tid.