Påskynda exfolieringen med denna enzympeeling som avlägsnar döda hudceller och minskar synligheten av pigmenteringar, fina linjer och solskador. Den här härliga purén av yam och pumpa lämnar huden fast, klar och strålande.
För vem? Passar bäst för normal, torr, mogen och trött hud, men kan även användas av blandhud som behöver lyster och förnyelse. Rekommenderas inte för hud med aktiv akne.
Egenskaper: Denna enzympeeling exfolierar skonsamt huden med naturliga enzymer och syror som effektivt avlägsnar döda hudceller och förbättrar hudens struktur. Den verkar lystergivande och jämnar ut hudtonen, samtidigt som den minskar synligheten av pigmentfläckar, fina linjer och solskador. Tack vare botanisk hyaluronsyra tillförs intensiv fukt som gör huden mjuk, spänstig och fräsch. Antioxidanter från grönt te, yam och pumpa skyddar mot fria radikaler och bidrar till en klarare, ungdomligare och mer strålande hud.
Huvudingredienser:Mjölksyra och glykolsyra: som skonsamt exfolierar och förnyar huden.
Pumpa-, yam-, papaya- och ananasenzymer: som löser upp döda hudceller och ger glow.
Botanisk hyaluronsyra: som återfuktar och plumpar huden.
Willow bark och grönt te-extrakt: verkar lugnande, sammandragande och skyddande mot fria radikaler – vilket gör att huden efteråt känns klar, slät och fräsch med förbättrad lyster.
Användning: Applicera ett tunt lager på rengjord och torr hud i ansikte och på hals med en pensel. Undvik området runt ögonen och aktiv akne. Låt verka i 10–15 minuter och massera sedan försiktigt med fingertopparna för att lösa upp döda hudceller.
Om huden börjar svida eller bli irriterad, ta bort produkten direkt med en handduk fuktad i kallt vatten eller te. Följ upp med bomullspads indränkta i Soothing Chamomile Tonique för att neutralisera peelingen, och skölj sedan igen med kallt vatten.
Använd som en behandling två gånger i veckan hemma, gärna som komplement till professionella enzympeelingar. Avsluta alltid med solskydd, som Mineral Sun Defense SPF 30. Rekommenderas inte för hud med aktiv akne.
Storlek: 60 ml
| Kategori: | Peeling |
| Hudtyp: | Fet hud, Kombinerad hud, Mogen hud, Normal hud, Torr hud |
| Hudtillstånd: | Fuktfattig hud, Linjer och rynkor, Ojämn hudstruktur, Ojämn hudton, Pigmenterad hud, Trött hud |