Laddar

Jane Iredale Eye Pencil Basic Black

Artnr: 16000

Gåva från Jane Iredale

Gåva från Jane Iredale 2142 bilder/artiklar/gJI021.jpg?m=1761311105 https://www.hudoteket.se/bilder/artiklar/zoom/gJI021_1.jpg?m=1761311105
  •  Skickas normalt inom 24 h
  •  Fri frakt över 150 kr
  •  Fossilfria box-och hemleveranser
Beskrivning


För vem? Passar alla hudtyper. För de som vill ha en lättarbetad och mjuk kajal som sitter länge. Kan även användas som ögonbrynspenna.

Egenskaper: Mjuka och lättapplicerade ögonpennor med naturliga mineralpigment för intensiv färg som sitter länge. Formulan är berikad med vegetabiliska oljor och vaxer som vårdar det känsliga ögonområdet, och den är fri från skadliga eller onaturliga färgämnen. Den mjuka, krämiga texturen gör att pennorna inte drar i huden utan glider smidigt på för att ge en perfekt linje. Pennorna går att använda på såväl ögonlock som ögonbryn och gör det enkelt att skapa både skarpa konturer och en mer sotad look. Produkten är fri från gluten och animaliska produkter. 

Den vackraste makeupen är en sund hud. Därför är samtliga Jane Iredale-produkter ett komplement till din professionella hudvård. Det är hudvårdande mineralmakeup som innehåller de allra finaste, högkvalitativa ingredienserna. Samtliga produkter är fria från artificiella färg- och parfymämnen, kemiska konserveringsmedel, tilltäppande mineraloljor och utfyllande talk. Eftersom produkterna inte innehåller ingredienser som späder ut pigmentet ger endast en applicering ett fantastiskt täckande resultat som sitter hela dagen. Vitaminer och antioxidanter skyddar mot fria radikaler och yttre miljöpåverkan. Produkterna är dessutom dermatologiskt testade, icke-irritativa, säkerhetstestade, allergitestade, kliniskt testade, PETA-certifierade (testas ej på djur) och hypoallergena.

Användning: Applicera genom att dra pennan längs med ögonfransraden. Kan även appliceras med hjälp av Jane Iredale Eye Liner/Brow Brush genom att ta färg från pennan. Den borsten kan även användas för att sudda linjen om man vill ha en sotad look. Pennan passar också utmärkt för att fylla ut ögonbryn. Använd Jane Iredale's pennvässare för att bevara pennans rundade spets, då vanliga pennvässare inte har tillräckligt stor öppning och därför klyver pennan.

Storlek: 1,1 gram

Egenskaper
Kategori: Kajal
Finish: Naturlig finish
Om märket (GPSR)
Jane Iredale, grundaren och skaparen av Iredale Mineral Cosmetics hade en klar drömbild när hon startade sitt företag 1994. Denna dröm blev till verklighet när hon sedan stod som först ut med att erbjuda mineralmakeup med hudvårdande egenskaper. När du köper produkter från Jane Iredale så får du tydliga ingredienslistor samt vetskapen om att företaget är cruelty-free.

Kontakt:

EU Responsible Person 

https://biorius.com/

Köpinformation
Leveranstid: 2-4 arbetsdagar

Vi packar normalt ditt paket inom 24 h (helgfria vardagar). Under stora kampanjer och helger så som Black Weekend eller liknande kan ditt paket levereras något senare.

 
Frakt: Fri frakt över 150 kr
I kassan får du förslag på fraktalternativ som är baserade på vikt och storlek på det du har köpt, samt det postnummer du anger. Vi samarbetar med Postnord, Instabox, BudBee och DB Schenker. Du kan även hämta din order fraktfritt i vårt showroom på Herkulesvägen 6 i Jönköping. 

Vid köp av Hudotekets julkalender 2025 så skickas den med DBschenker till ombud alternativt så kan du välja att hämta din köpta julkalender i vårt showroom på Herkulesvägen 6 i Jönköping.

Retur: Klicka här för mer information om byten och returer.


Säkra betalningar: Välj mellan Swish-betalning, kortbetalning, direktbetalning, konto/delbetalning med Klarna eller gratis faktura med Klarna.

Delbetala med  . Läs mer om Klarna Konto här.
 

Rådgivning: Är du osäker på ditt köp? Konsultera gärna med någon av våra hudterapeuter eller frisörer. De finns på 036- 34 45 62 eller webshop@hudoteket.se må-tors 8-18 samt fre 8-16 helgfria dagar. 

För fullständiga köpvillkor, läs vidare här>
Kundomdömen
Medelbetyg 0 av 5 Antal betyg 0
För att lämna ett omdöme bör du tidigare köpt denna produkt samt logga in på din kundprofil.

Den här produkten har inga recensioner.

Tips från flödet @hudoteket

Fler produkter från Jane Iredale

Andra har även köpt

Logga in

Webbshop


Du blir automatiskt medlem vid ditt första köp.

Salong

Eller läs mer på vår bokningssida. Du kan även logga in ovan för att omboka eller avboka en bokad tid.

Vill du ha erbjudanden, nyheter och beauty-inspo?

Du kan både prenumerera på vårt nyhetsmejl för webben och våra lokala nyhetsmejl för Jönköping eller Malmö.

Välj vilken lista du vill prenumerera på:

Läs vår integritetspolicy här.

Vårt lägsta pris 1-30 dagar innan prissänkning:

OBS. Priset är det lägsta pris som tillämpats för produkten 1-30 dagar innan den aktuella prissänkningen genomfördes. Undantaget är om gradvisa sänkningar gjorts, då visas det lägsta priset 1-30 dagar innan den första prissänkningen.
Boka tid

Välj plats

Eller läs mer på vår bokningssida. Du kan även logga in ovan för att omboka eller avboka en bokad tid.