Laddar

Produkten du söker finns tyvärr ej

Det innebär att den troligtvis har slutat produceras eller att vi inte kan köpa den från vår leverantör.
Om det finns en liknande produkt visar vi den här.
Hoppas den ska passa!


Osäker? Vi hjälper dig gärna med fler tips och råd.
Du är varmt välkommen att höra av dig till oss!
036 - 34 45 62webshop@hudoteket.se

Medelbetyg 5 av 5 Antal betyg 1

Cicamed Organic Science First Aid Collagen Boost Mask

Beskrivning


För vem? Passar alla hudtyper.

Egenskaper: Djupverkande anti-ageing ansiktsmask med omedelbart uppstramande effekt. Ansiktsmasken stimulerar hudens återuppbyggande av kollagen och slätar ut fina linjer och rynkor. Den unika sammansättningen av örter, vitaminer och alger fungerar som en uppiggande första hjälpen mot trött, torr och åldrad hud. Innehåller stimulerande Lactic Acid som slätar ut fina linjer och ger lyster, Alpha Lipoic Acid som finns naturligt i huden och skyddar celler, samt fuktgivande Hyaluronic Acid. Kraftfulla antioxidanter från alger, druvkärneextrakt, CoQ10, ekologiska örter samt aloe vera ger huden ny spänst. Plantain och naturligt C-vitamin från Acerola stimulerar kollagenproduktionen och ger en fantastisk lyster. Koffein har en uppiggande effekt. Ekologiska eteriska oljor från apelsin, citron och grapefrukt ger huden en energiboost och ökar cirkulationen.

Användning: Applicera rikligt på rengjord hud i ansikte, hals och dekolletage. Vänta i fem minuter för att masken ska hinna absorberas helt. Skölj inte av masken. För torr hud, avsluta med fuktcreme. Använd två gånger i veckan som en aktiv anti-age behandling, eller under makeup för en askungeeffekt. Perfekt att använda innan fester, eller när du bara vill bli extra fin!

Storlek: 50 ml

Om märket (GPSR)
Cicamed Organic Science kombinerar det bästa från naturen med vetenskap. Deras vision är att skapa en ekologisk hudvårdsserie som inte tummar på resultaten. Cicamed Organic Science utgår från hudens behov och efterliknar dess balans av lipider, vitaminer och naturliga fuktgivare.

Cicamed Medical Science är en cosmeceuticalserie utvecklad för att lösa problem inom hud och hår. Fokus ligger för serien på vetenskap med stor tyngdvikt på säkerhet och effektivitet vid val av ingredienser.
Kundomdömen
Medelbetyg 5 av 5 Antal betyg 1
För att lämna ett omdöme bör du tidigare köpt denna produkt samt logga in på din kundprofil.
Omdöme 5 av 5
Hanna
|
2015-12-10
Jag är 29 år och har en yttorr blandhy som ofta blir blank bara några timmar efter att jag lagt min make up. När jag ska på fest lägger jag ofta collagen boost mask som enda bas innan foundation. Jag får då en fräsch, lystrig finish som samtidigt håller sig matt hela kvällen. Nackdelen är att man kan känna sig lite stram i ansiktet med denna metod, men en kväll då och då går det bra

Andra har även köpt

Logga in

Webbshop


Du blir automatiskt medlem vid ditt första köp.

Salong

Eller läs mer på vår bokningssida. Du kan även logga in ovan för att omboka eller avboka en bokad tid.

Vill du ha erbjudanden, nyheter och beauty-inspo?

Du kan både prenumerera på vårt nyhetsmejl för webben och våra lokala nyhetsmejl för Jönköping eller Malmö.

Välj vilken lista du vill prenumerera på:

Läs vår integritetspolicy här.

Vårt lägsta pris 1-30 dagar innan prissänkning:

OBS. Priset är det lägsta pris som tillämpats för produkten 1-30 dagar innan den aktuella prissänkningen genomfördes. Undantaget är om gradvisa sänkningar gjorts, då visas det lägsta priset 1-30 dagar innan den första prissänkningen.
Boka tid

Välj plats

Eller läs mer på vår bokningssida. Du kan även logga in ovan för att omboka eller avboka en bokad tid.